Anormaller

Bugün size tanıtacağım kitap: Anormaller.

GörselKitap, 2012’de, ocak ayında, İthaki Yayınları tarafından yayımlandı, Joey Goebel imzası taşıyor.

İthaki’nin başka kitaplar serisinden çıkan bu kitap, mizahı ve sosyal problemler yaşayan tipleri -ki Joey Goebel genellikle böyle insanları konu alır- kapsayarak size güzel dakikalar bahşediyor.

Yazar, bu kitabında da 5 farklı- 8 yaşında piskopat bir çocuk, satanist ve çok güzel bir kadın, 80 yaşında sex bağımlısı bir teyze, amerikalıları seven, Körfez savaşında savaşmış bir Iraklı ve en büyük hayali rockstar olmak olan düşüncelerini kendine saklayamayan bir zenci-, sosyal problemler yaşayan, karşılaşılması zor olan kişileri konu almış. Kitapta bu beş farklı insanın kurduğu müzik grubunun çalışmalarına ve ilk konserlerine tanıklık ediyoruz. Yazar, mizahla süslediği ve derinlemesine verdiği bu 5 karaktere 6. olmanızı ve kitabı bitirene kadar bırakmamanızı sağlayan güzel manevralarıyla kitabı okunur kılıyor.

Okurken genel olarak bir merak içerisinde oluyorsunuz. Yazar betimlemesi zor, iç dünyalarını anlatmak ise daha zor olan bu 5 karakteri öyle bir anlatmış ki, yazarın zekasına ister istemez şapka çıkartıyorsunuz.

Sıradan bir yerde geçen sıradan bir olaymış gibi gözüken olay, aslında o kadar da sıradan olmuyor. Ama yazar, sizi o kadar da şaşırtmadan, karakterleri başaralı bir şekilde okura sunarak bu “farklı” durumu size çok sıradanmış gibi anlatabiliyor.

Yazara da ayrı bir parantez açmak gerekiyor. vincent spinetti’nin tuhaf kariyeri ile tanıştığım Joey Goebel, pratik zekası ve bulduğu sıradan gözüken ama pek de sıradan olmayan konularıyla kesinlikle okunabilecek kitaplar yazıyor. Anormaller dışında Vincent Spinetti’nin Tuhaf Kariyeri’ni okumanızı da tavsiye ederim.

“Hepimizin ümit edebileceği en büyük ideal, dünyayı, kör bir adamın rüyasında gördüğü gibi görebilmektir.”

Puan: 8/10

Mehmet Erhan Üras.

Bu yazı Dünya Edebiyatı içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s