Simülakrlar ve Simülasyon

ImageÖzgün adı: Simulacres et Simulation

Simülakrlar ve Simülasyon; 20. yüzyılın önemli sosyolog ve filozoflarından Jean Baudrillard‘ın, ismiyle özdeşleşmiş simülasyon ve hipergerçeklik kuramını açıkladığı kitabı. 1982’de yayımlandı, ülkemizde ilk kez 2003’te Doğu Batı Yayınları tarafından Sosyoloji Kitapları dizisi kapsamında basıldı.

Postmodern bir filozof-sosyoloğun en öne çıkan kitabından bekleneceği gibi, Simülakrlar ve Simülasyon’u okumak dikkat ve uğraş isteyen bir süreç. Türkçedeki ilk baskısının vasat çevirisi işi daha da zorlaştırıyor ancak Baudrillard’ın zengin mecazları, antik ve modern zamanlardan örneklemleri ve tezlerinin içeriğini sık sık maddeleyerek kolay anlaşılır bir hale getirmesi okuyucuya bu karmaşık kuramı anlamasında yardımcı oluyor.

Image

Bilen bilir, bu kitap Matrix üçlemesine ilham kaynağı olan kitap. Wachowski kardeşler çekimlerden önce Keanu Reeves’e filmin felsefesini daha iyi anlaması için kitabı okumasını önerdiği gibi, kitap filmde birkaç saniyeliğine de görünmekte.

Baudrillard’ın yalın tanımıyla simülasyon, bir kökenden yoksun bir gerçeğin modeller aracılığıyla türetilmesidir. Ancak, simüle etmek ‘-mış gibi yapmak’ ya da gizlemek demek değildir, çünkü bunlarla gerçeklik arasında her zaman açık seçik bir fark bulunur. Oysa simülasyon gerçek ile sahte ve gerçek ile düşsel arasındaki bu farkı yok etmeye çalışır ve aslolanın yerini alır. Simülakrlar ise bu sürecin maşalarıdır. Gerçeğin simülasyonu, gerçeğin yerini aldığında, asıl gerçek unutulur ve yok olmaya yüz tutar.

Baudrillard, kitabında televizyon, sinema endüstrisi -özellikle bilim kurgu-, eğlence ve alışveriş merkezleri, şehrin dört bir yanını kuşatıp toplu taşımalarda tutunduğumuz plastik parçalarına kadar girmiş reklamlar ve tanıtımlara kadar birçok örnek ile simülasyon kuramını, bir şeyleri gizleyen göstergeler aşamasından gösterilecek bir şey kalmadığını gizleyen göstergeler aşamasına geçişi, yalan dünyamızı anlatıyor. Okuyucuyu günlük hayatta yaptıklarını ve tanık olduklarını durup düşünmeye, işleyen düzeni, inandığı değerleri, gördüklerini ve göremediklerini sorgulamaya itiyor.

9/10

Ayşenur Alkan

Bu yazı Sosyoloji içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s