Özgür Ruh: Bir Dağcı Yaşamı

Image

Size bugün tanıtacağım kitap Özgür Ruh. Büyük bir çoğunluk tarafından gelmiş geçmiş en büyük dağcı kabul edilen Reinhold Messner’in hayat ve dağcılık öyküsü diyebiliriz.

Kitap dağcılıkla ve fotoğrafçılıkla ilgili birçok çeviri yapan Nedim Sipahi tarafından dilimize kazandırılıp başta dağcılık olmak üzere doğa sporlarıyla ilgili birçok eseri bize sunan Homer Kitabevi tarafından yayımlanmış. İlk ve tek baskısı 2005 yılında yapılmış.

1944 yılında İtalya’nın Güney Tirol bölgesinde dünyaya gelen Messner tırmanmaya henüz 5 yaşındayken o güzel Dolomitler’de başlıyor. Babasıyla beraber Sass Rigais Dağı’ndaki ilk tırmanış günlerinden başlayıp bizi Alpler’in, Dolomit’lerin, And Dağları’nın, Himalayalar’ın ve dünyada tırmanılabilecek hangi dağ varsa hepsinin zirvelerine götürüyor, solo 8000’liklerden oksijensiz Everest’e, 1970’de kardeşini ve 7 ayak parmağını kaybettiği Nanga Parbat’tan daha sonra 1978’de tek başına zirve yapmasına (1978’de tek başına Nanga Parbat zirvesi Messner’in ilk solo 8000’liği aynı zamanda) ve Antarktika’yı baştan sona yürümesine kadar yaptığı ne varsa anlatıyor. Kitabı okudukça dünyanın en zorlu zirvelerine Messner’le beraber adım adım tırmanıyoruz adeta.. Kaya duvarların, buz duvarlarını, derin uçurumları, ölümle burun buruna sırtları aşarken bir yandan da hayatını dağlarda bulmuş bir adamın düşünce dünyasını, hayata bakışını anlıyoruz yavaş yavaş Kitabına seçtiği isim gerçekten çok çok iyi anlatıyor Messner’i. Messner öyle bir yerde, belli bir hayatta durabilecek bir adam değil. Dizginlenemez bir tutku var içinde sürekli çıkıp gitmek için. Dünyanın en zor dağlarına tırmanan bir tutku. Ve bunu en zor yollardan yapan (mümkün olduğu sürece alpin tarzda tırmanmaya çalışmasıyla da biliniyor, korkusuz Messner).

Messner ilklerin dağcısı olarak da tanınıyor. Başardığı bazı ilkler şöyle:
– 1975’te Peter Habeler’le birlikte ilk kez sekiz binlik bir zirvenin (Gasherbrum I) alpin tarzda tırmanışı yaptı.
– 1978’te yine Habeler’le birlikte Everest’in oksijen kullanılmadan (doktorlar 8200 metrenin üzerinde oksijen desteği olmadan öleceğini söylüyorlardı) ilk çıkışını yaptı.
– 1980’de Everest’e tek başına tırmanan ilk dağcı oldu.
– 1986’da dünyadaki tüm sekiz binlik zirvelere (14 tane) tırmanan ilk dağcı oldu.

Bugünlerde Güney Tirol’de kendi restore ettiği bir kalede yaşamakta ve çiftçilikle uğraşırken bir yandan kitaplar yazıp dağlara gitmeye devam etmekte olan Messner’in aynı zamanda kendi adını taşıyan bir dağcılık müzesi var.

Uzun lafın kısası özellikle dağcılıkla ilgilenenlerin, ama dağcılıkla ilgilenmeseler bile güzel bir hayat hikayesi okumak isteyen herkesin keyifle okuyabileceği bir kitap.

“Soğuk dağ kulübelerinde zorlu tırmanışların anılarını ve sohbetlerini dinliyorduk. Çok sonraları, hemen tüm kıtalara tırmanış ya da başka amaçlarla seyahatler gerçekleştirdiğim zaman, maceranın sadece uzak yerler ve zirvelerden oluşmaktan ziyade, insanın gündelik bağlarını bilinmeyen bir yerle değiştirmeye hazır olmasında yattığı hissetmişimdir.”

Image
1978, Messner ilk kez tek başına bir 8000’lik zirvesi yapıyor. Nanga Parbat, 8126 metre.

Puan: 7/10

Oğuzhan M. Şahin

Bu yazı Spor içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s