Возвращение(Dönüş)

Image

Size tanıtacağım bu film Türkçe adıyla “Dönüş”. Orijinal Rusça adı da aynı anlama geliyor, korkmayın. Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev ilk filmi olan bu eserle Altın Aslan da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Yıl 2003.

Filmin hikayesi de adıyla başlıyor. Dönüşle. Kim olduğunu, ne olduğu, ne iş yaptığını, ne zaman gittiğini ve nereden geldiğini bilmediğimiz baba bir gün geri dönüyor ve iki oğlunu alıp bir yolculuğa çıkarıyor. Nereden geldiğini bilmediğimiz gibi çocukları alıp nereye götürdüğünü de hiç bilmediğimiz bu baba (gerçekten baba mı ki?) film boyunca gizemini koruyor. Oldukça soğuk ve mesafeli tavırlarıyla da pek bir babalığını göremiyoruz. Ama çocuklara emirler verme onları yönlendirme konusunda oldukça otoriter bir baba var ortada.

Film boyunca ve yolculuk boyunca başta birbirlerine tamamen yabancı olan çocukların ve babanın birbirlerini yavaş yavaş tanımalarına şahit oluyor. Yabancılık azalıyor ama ayırt edilebilir bir yakınlaşma, bir sıcaklık da oluşmuyor. Çocukların babalarından, onun otoritesinden kurtulup özgürleşme çabaları film boyunca devam ediyor. Ancak çocukların babalarına ne kadar uzak olsalar da onu örnek almalarına, ondan öğrenmelerine tanık oluyoruz. Yani çocuklar bir şekilde babanın açtığı izlerden yürüyorlar. Bunu da en çarpıcı şekilde yolculuk sırasında çamura saplanan arabayı çıkarmak için babalarının kullandığı yöntemi daha sonra kullandıkları olayda anlıyoruz.

Image

Aynı zamanda sinemanın dilinin öncelikle görsel olduğunu çok iyi anlamış bir ekip tarafından çekilmiş bu film. Oldukça başarılı bir görüntü yönetmenliğine tanık oluyoruz film boyunca. İlgi çekici olma amacıyla yapılmış kurgu numaraları, sıradışı hikayeler, uçuk karakterler, aksiyon, hareket ve yüksek tansiyonlu bir anlatım yok bu filmde. Sade bir hikaye, sakin bir anlatımla ilerleyen bu filmin vurucu yanı şiirsel görselliği ve mutlu mu mutsuz mu olduğuna karar verilemeyen, vurucu ama hikayenin ilerleyişine göre çok da beklenmedik diyemeyeceğimiz sonu.

Kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bu film bir ilk film için de oldukça başarılı ve yıllar boyunca keyifle izlenebilecek bir yönetmenin ilk imzası olarak göz dolduruyor.
Image

Puan: 10/10

Oğuzhan M. Şahin

Reklamlar
Bu yazı Film içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s