I Rymden Finns İnga Känslor

İsveçli yönetmen Andreas Öhman‘ın çektiği bu güzel film, “Uzayda Duygu Yok” şeklinde gayet güzel çevirilebilecekken, duygusal insanlarla dolu ülkemize daha uygun olsun diye herhalde, “Aşkın Formülü Yok” şeklinde geçirilmiş. İngilizce’ye ise başkahramanın adından esinlenilerek “Simple Simon” diye çevirilmiş. Yapım şirketi ise Naive Films.

Simple-Simon-CL-011

Afişte ortada gördüğünüz kişi, bahsi geçen Simon. Kendisi Asperger sendromundan muzdarip. Film, sendrom konusunda biraz klişelere kaçıyor, ama yine de kendini sevdirmeyi başarıyor. Simon, (solunda görülen) abisine bir kız arkadaş bulması için yardımcı olmaya çalışıyor. Çünkü, Simon evlerine taşındıktan kısa bir süre sonra Sam’in kız arkadaşı evi terk ediyor ve Simon, dünyasının normal hâle dönmesi için abisinin mutlaka bir kız arkadaşı olması gerektiğine inanıyor.

Film size klişelerle dolu bir romantik komedi gibi görünebilir. Ama unutmayalım ki, bu bir Hollywood filmi değil. Sam, Simon ve (sağdaki güzel insan) Jennifer ilgi çekici karakterler. Oyunculuklar film boyunca kalitesini koruyor. Niklas Johansson’un sinematografisi bir harika.

Simon’ın düzen ve devamlılık takıntısı, sinirlenince uzay mekiğinin içine girmesi ve sadece abisinin onu oradan çıkarabilmesi, Jennifer’ın Simon’la karşılaşıp durması, Simon’ın Sam’e yaraşacak kadının özelliklerini çıkarması gibi şeyler bu filmi hiç değilse benim için eğlenceli yapıyor.

Puan: 8/10.

Merve Akçay.

Bu yazı Film içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s