Eldivenler, Hikayeler

Bugün bahsedeceğim kitap, güzel hikayelerin toplandığı, hoş bir eser: Eldivenler, Hikayeler.

eldivenlerhikayelermura

Türkiye’nin belki de yaşayan en üretken yazarlarından olan, neredeyse her hafta karşımıza ayrı bir roman/hikaye/şiir/değişik kitapla çıkan Murathan Mungan’ın Eldivenler Hikayeler adlı eseri, farklı insanların birliktelik ve kimlik temasına bakışını anlatıyor. Yazarın bu kitabı, diğer kitapları gibi Metis Yayınları’ndan basılmış. Senesi ise 2009.

Kitabın içerdiği hikayeler, genellikle iki insanın ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor. Kitaba adını veren eldiven objesi, hikayelerin ilerlemesiyle bir olgulaşma sürecine girerek, gerek somut, gerekse soyut bir şekilde bütün öykülerde yer ediniyor. Anne-babayla kurulan ilişkilerin ileride özel yaşantımızda yankılandığını savunan yazar, bu bağlamda insanların birbirlerine yaklaşımlarını anlatıyor. Yapılandırdığı ilişkileri daha da ileri taşıyan yazar, karakterin kendisiyle yüzleşmesiyle hikayelerini tamamlıyor.

Yazar kitap boyunca farklı anlatıcılar kullanıyor. Bir hikayede ana karakterin ağzından aktardığı olay örgüsü, bir diğer öyküde 3. Tekil şahısa dönüyor. Bu teknikler bağlamında Mungan’ın farklı perspektiflerden karakterlerine yaklaştığını söyleyebiliriz. Yazarın dili ise her zamanki gibi basit, yalın ve süsten olabildiğince uzak. Yazar, ilgiyi dil kullanımından çekerek, okuyucuda oluşturduğu mesaja dikkat çekiyor.

“Kulağına söylenmiş bir cümle gibi şu sözler yankıyordu: Kişisel kazıların çoğu, bizi kendimize rağmen olan yanlarımızla yüzleştirir ve bu, çoğu kez hiç hoşumuza gitmez.”

Murathan Mungan hiç okumadıysanız, güzel bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

8/10

Mert Eney

Bu yazı Türk Edebiyatı içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s