Nisyan

nisyanBugün tanıtacağım kitap: Nisyan.

Nisyan, 2013 yılında Can Yayınları tarafından basıldı, Murat Gülsoy imzası taşıyor.

Yazar, Nisyan’da kelime anlamına uygun bir şekilde, unutma ve unutuşu anlatıyor. Yaşlı bir yazarın hayatın son döneminde yaşadığı git gelleri çok başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.  Yazar parça parça günlerce blogunda yazdığı bu romanı kitaplaştırarak bize sunmuş.

Kitapta parçadan bütüne nasıl gidebileceğini görebiliyorsunuz. Okurken yavaş yavaş kafanızda oturan bu kitap, ölümün kıyısındaki bir adamı, alıştığımız gibi tonton dedeleştirerek ya da aksileştirerek değil, gerçekten de olduğu gibi anlatıyor. Yaşlı bir yazarın iç dünyasına doğru bir yolculuk yaparken, aynı anda bu adamın yaşlılığı kabullenemeyip ölüme doğru gidişine, ölümü bekleyişine tanıklık ediyor, bir yazarın günden güne yazma yetisini kaybedişini okuyoruz. Murat Gülsoy bu sefer alışılmadık bir kitap sunuyor bize.

Bakışları üzerimde hissediyorum. Dökülmüş sıvaların ardından, ahşabın budak yerlerinden,  anahtar deliklerinden. Bakıyorlar. Gözler kanatsız böcekler. Yürüyorlar, konuyorlar. Dokundukları yer azalıyor. Benim de bir zamanlar öldüren bakışlarım yok muydu? Her temasta zehirlemedim mi? Zamanın içinde kaybolmak günahlarından azat edilmek demek. Belki de. Kahve fincanını açıyorum. Geçmişi söyle bana. Kadın gülümsüyor bilmeden. Kalabalık çok insan. Bir de kuş geliyor uzaklardan. İyi bir kuş. Merakımı yenemiyorum. Heyecanlanıyorum. Geçmişten haber var mı?

Puan:8/10

Mehmet Erhan Üras.

Reklamlar
Bu yazı Türk Edebiyatı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s