Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler

f6da6d10-b6b3-49f6-a350-36b66f411d1b-1Bugün size hayran hayran bahsedeceğim kitap,  Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler.

Kitap Allah katında nerede olduğunu merak ettiğim Douglas Noel Adams‘a ait ve serinin 4. kitabı. Tahmin ettiğiniz üzre, Kabalcı basımı.

Hayatınızda hiç aşk ile ilgili roman okumam dediğiniz oldu mu? Dediyseniz, bu kitabı şu ana kadar neden okumadığınız hakkında kendinize uzun uzun küfredeceksiniz.

İlk kitap dünyanın yok olmasıyla başlarken, bu sefer Vogonların ikna edildiği paralel bir evrende, öyküsünü merak ettiğimiz hayatın anlamını çözen kızla birlikteyiz.

Her kitapta elinden geldiğince farklı bir şeyler deneyen DNA, bu sefer de bir aşk romanı oluşturmuş. Ama en safı ve en güzeli. Yazar,  bir kadına aşık olmanın bir erkeği nasıl savunmasız yaptığını bize iyice gösteriyor.

Farklı bir paralel evrende, uzay yolculuğuna bir ara verip dünyaya geri dönün, elinizde havlunuz ve çayınız, üzerinizde artık eskimiş bir bornoz. Sonra hayatın anlamını çözen bir kadınla uçmak için yeri ıskalayın. Pişman olmayacaksınız.

Douglas Adams, mükemmel bir iş çıkarmaya devam etmiş. Bu sefer uzayda değil, tanıdığımız, tüm yunusları tarafından terk edilmiş, eski, minik ve çoğunlukla zararsız küçük dünyamızda.  Okurken aşıksanız tekrar aşık, aşık değilseniz de aşık olma hissine kapılıyorsunuz.  Okurken, ne yazmış be adam diye içinizden geçiriyorsunuz.

Büyük bir Beatles hayranı, kocaman olduğu için dalga geçilen bir çocuktan çok büyük bir kitap karşınızda. Okuyun, okutun.

Arthur Dent’i kıskanmaya hazır olun.

“Çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz!”

Puan: 10/10

Mehmet Erhan Üras.

Buyurun yunusların yazıp söylediği güzel bir teşekkür şarkısı: http://www.youtube.com/watch?v=bG6b3V2MNxQ

Serinin ilk yazısı: https://degirmenbekcisi.wordpress.com/2013/01/23/otostopcunun-galaksi-rehberi-2/

Bu iki: https://degirmenbekcisi.wordpress.com/2013/02/16/evrenin-sonundaki-restoran/

Bu da üç!: https://degirmenbekcisi.wordpress.com/2013/04/09/hayat-evren-ve-her-sey/

 

Bu yazı Bilim Kurgu, Dünya Edebiyatı içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s