The Perks of Being a Wallflower (Saksı Olmanın Faydaları)

Bugün tanıtacağım kitap, şu sıralarda Feniks Kitap’tan çıkması beklenen, muhteşem bir eser: The Perks of Being a Wallflower (Saksı Olmanın Faydaları)

perks

Stephen Chbosky’nin 1999 yılında yayımladığı romanı, özellikle geçtiğimiz sene olağanüstü bir başarı yakaladı. Kitap, Charlie adlı 15 yaşındaki kahramanımızın büyümesini ve hayatla tanışmasını anlatıyor. Klasik bir Amerikan gençlik dramı gibi gözükse de, aslında çok derin konulara değinen kitap, her yaştan okuyucunun ilgisini çeken nitelikten. Kitap, Charlie’nin kimliğini bilmediğimiz bir kişiye yolladığı mektuplardan oluşur, ve bu yüzden çok sıradışı bir teknikle yapılandırılmıştır.

Charlie, orta düzey, sıradan bir Amerikan ailesinin en küçük çocuğudur. En yakın arkadaşının intiharından sonra hayatını tekrar gözden geçiren karakter, liseye başlayacağı yıl için oldukça endişelidir. Charlie, utangaçlığının yanı sıra, epeyce, her konu üzerinde düşünen, ve insani moralleri sorgulayan bir karakterdir. İnsanlardan yabancılaşmasını, yakın zamanda tanışacağı son sınıf öğrencileri önleyecektir. Yeni arkadaş çevresi sayesinde Charlie, alkol, uyuşturucu ve seks ile birlikte, 1990’lı yılların underground kültürüyle de tanışıyor. Kitap yaklaşık 1 yıllık bir süreyi konu edinse de, bu süre boyunca Charlie’nin çocukluktan yetişkinliğe geçişine tanık oluyoruz.

Kitap aynı zamanda, Charlie üstünden, bir sürü farklı başyapıta da değiniyor. Beat kuşağından The Smiths’e, Fitzgerald’dan Henry David Thoreau’ya ve daha bir sürü yazar, grup ve filmden bahseden kitap, bir çok farklı kaynaktan besleniyor.

Kitabın filmi, geçen sene çıktı. Yönetmenliğini ve senaristliğini romanın yazarı Stephen Chbosky yaptığı için, film epeyce başarılı. Chbosky, hem kitapta, hem filmde bir gencin üslubunu, sıradan ama çarpıcı bir şekilde yansıtıyor.

Kitabın okunması kolay, ama sonrasında edinilen soruları cevaplandırması güç. Mutlaka okuyun.

9/10

Mert Eney

Bu yazı Underground içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s